Archiwum: Wrzesień 2015

Czy hipoterapia jest potrzebna dzieciom niepełnosprawnym?

Czy hipoterapia jest potrzebna dzieciom niepełnosprawnym? Należy zadać sobie pytanie czym w ogóle jest hipoterapia? Hipoterapia to rodzaj terapii z udziałem zwierzęcia, a mianowicie konia. Z reguły terapia dzieci niepełnosprawnych z udziałem konia to terapia ruchowa, dzieci uczą się poprawnej postawy na koniu. Ponad to hipoterapia, tak samo jak dogoterapia uczy dzieci jak prawidłowo zachowywać się wobec zwierzęcia, jak z nim postępować. Terapeuci uczą dzieci jak dbać o konie, jak je czyścić, jak je karmić. Właściciele wielu stadnin konnych maja w swojej ofercie zajęcia z hipoterapii. Zazwyczaj przedszkola i szkoły specjalne oferują swoim uczniom i ich rodzicom terapię w formie zajęć z hipoterapii, ale oczywiście rodzice prywatnie również mogą zapisać swoje pociechy na takie zajęcia. Stadniny, które mają w ofercie terapię z tymi zwierzętami zatrudniają również specjalistów, czyli terapeutów, którzy poprowadzą te zajęcia. Muszą oni być w odpowiedni sposób przeszkoleni i przygotowani do pracy zarówno z koniem, jak i z niepełnosprawnymi dziećmi. Posiadają oni nie tylko przygotowanie merytoryczne, ale zazwyczaj również duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć z hipoterapii. Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych metod terapii jaką można zaproponować niepełnosprawnym dzieciom, jest przede wszystkim bardzo ciekawa. Na pewno rozwija wiele zainteresowań u chorych dzieci, jest im bardzo pomocna.

Oligofrenopedagog- kto to taki?

Oligofrenopedagog- kto to taki? Co raz więcej słyszymy o nauczycielach, którzy w swoim dorobku mogą pochwalić się studiami podyplomowymi z zakresu oligofrenopedagogiki czy też kursami kwalifikującymi z oligofrenopedagogiki. Oligofrenopedagog, to osoba, która jest wykształcona w kierunku pracy z dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi. Poza studiami, czy kursem kwalifikującym, oligofrenopedagog musi wykazywać niezwykłą empatię i chęć do pracy z dziećmi chorymi. Nie każdy człowiek da radę w takiej pracy, jest to praca niezwykle trudna, wymagająca wiele cierpliwości oraz niekiedy wielu poświęceń. Nauczyciele, którzy posiadają kwalifikacje z oligofrenopedagogiki z reguły posiadają również inne wykształcenie. Są nauczycielami, na przykład chemii, biologii, języka polskiego, a studia z oligofrenopedagogiki pozwalają im dopełnić etat, na przykład z nauczania wspomagającego z uczniem, bądź uczniami niepełnosprawnymi. Oligofrenopedagogika idzie w parze z pedagogiką specjalną, takie wykształcenie muszą posiadać osoby pracujące w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Do takich ośrodków uczęszczają dzieci tylko i wyłącznie niepełnosprawne, nie ma tam klas z oddziałami integracyjnymi. Praca z dzieckiem niepełnosprawnym jest na pewno nie lada wyzwaniem, ale widząc postępy dzieci, oraz ich uśmiech przy wykonywaniu najmniejszych czynności jest balsamem dla duszy, bo dla takich chwil warto wykonywać tą pracę.

Czym powinien się charakteryzować samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych?

Czym powinien się charakteryzować samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych? Wiele urzędów gmin oraz urzędów miasta posiada samochody przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, dlatego, że obowiązkiem urzędów jest przewóz dzieci niepełnosprawnych do szkół. Czym się charakteryzuje taki samochód? Zazwyczaj jest to bus, dziewięcioosobowy, choć zdarzają się większe samochody, nawet siedemnastoosobowe. Samochód taki musi posiadać specjalne oznakowanie, zazwyczaj jest to niebieska nalepka, która przedstawia osobę siedzącą na wózku inwalidzkim. Ponad to oczywiście samochód musi być w pełni sprawny, wyposażony we wszystkie pasy bezpieczeństwa. Często samochody te mają między rzędami foteli dużo miejsca, tak aby przewożonym osobom niepełnosprawnym było jak najbardziej wygodnie. Kierowca prowadzący taki samochód powinien być odpowiednio przeszkolony, tak aby wiedzieć jak postępować z osobami niepełnosprawnymi. Oczywiście oprócz kierowcy w samochodzie powinien być opiekun, do którego obowiązków należy między innymi pomoc przy bezpiecznym wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu. Jeżeli samochód przewozi osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, można wówczas w samochodzie zamontować windę, która zazwyczaj zamontowana jest w bagażniku samochodu. Dzięki tej windzie, osobie poruszającej się na wózku łatwo jest dostać się do środka samochodu.

Co wybrać?

Co wybrać? Rodzice dzieci niepełnosprawnych stają często przed ciężkim wyborem. Co wybrać- prywatne przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych czy publiczną placówkę z oddziałami integracyjnymi? Chodzi przecież o dalszą edukację ich pociech, każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego stara się wybrać dla niego jak najlepszą i jak najkorzystniejszą ofertę edukacyjną. Obecnie na rynku oświatowym istnieje bardzo dużo przedszkoli prywatnych, w których za naukę pociech należy zapłacić od 500zł miesięcznie, takie przedszkole z reguły oferuje szereg zajęć od logopedii, po zajęcia rewalidacyjne, dogoterapię, hipoterapię a nawet integrację sensoryczną. Zazwyczaj bogata oferta edukacyjna kusi rodziców, i właśnie dlatego posyłają swoje pociechy do prywatnych placówek. Zatem, czy publiczne placówki z oddziałami integracyjnymi są gorsze? Myślę, że nie. Nie zapomnijmy, że według wielu lekarzy i psychologów chore dzieci najszybciej rozwijają się przy dzieciach zdrowych, poprzez obserwowanie ich czy wspólne zajęcia. Publiczne placówki również oferują niepełnosprawnym dzieciom szereg zajęć, tak aby rozwój i postępy tych dzieci były jak najbardziej zadowalające. Wybór szkoły należy tylko i wyłącznie od rodziców, nikt nie może im narzucić tego, do jakiej szkoły powinno chodzić ich dziecko, jednak można zwrócić się z tym problemem do psychologa szkolnego lub do pedagoga szkolnego. Na pewno również dyrektorzy poszczególnych placówek udzielną rodzicom niezbędnych informacji i rozwieją ewentualne wątpliwości.